Wypadanie włosów to nie tylko problem estetyczny. Mocne, gęste i lśniące włosy są symbolem zdrowia i stanowią istotny element budowania naszego wizerunku. Piękne włosy dodają urody i pewności siebie. Natomiast nadmierna ich utrata to duży dyskomfort zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.
Łysienie jest poważnym problemem estetycznym i psychologicznym. Może także zwiastować lub świadczyć o poważnej chorobie lub zaburzeniu wewnętrznej równowagi organizmu. Obecnie coraz więcej osób cierpi z powodu łysienia lub złego stanu włosów. Przyczyn nadmiernego wypadania, łysienia lub złego stanu włosów jest bardzo wiele.
Przyczyny łysienia i nadmiernego wypadania włosów:
- czynniki genetyczne
- niedobór składników odżywczych wynikający ze złej diety
- intensywne odchudzanie się
- nietolerancje pokarmowe
- operacje przebiegające w narkozie
- przyjmowane leki hormonalne, przeciwmiażdżycowe, nasercowe, przeciwkrzepliwe, przeciwłuszczycowe i przeciwtrądzikowe, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwnowotworowe, przeciwdepresyjne
- chemio- i radioterapia
- szczepienia
- ostry i przewlekły stres
- zatrucia (np. metalami ciężkimi)
- czynniki mechaniczne (np. mocne upinanie włosów)
- obfite miesiączki (niedobór żelaza w organizmie), okres poporodowy
- zaawansowany wiek (łysienie fizjologiczne u osób po 60 r.ż.)
- zaburzenia psychiczne (np. trichotillomania)
- czynniki środowiskowe (np. intensywna ekspozycja na promieniowanie słoneczne)
- choroby owłosionej skóry głowy (grzybica, łuszczyca, atopowe lub łojotokowe zapalenie skóry, łupież, zakażenie nużeńcem, zapalenie mieszków włosowych)
- przewlekłe choroby ogólnoustrojowe różnych układów, zakaźne, gorączkowe, zaburzenia hormonalne, choroby autoimmunologiczne
- nieodpowiednia pielęgnacja
- palenie tytoniu
- nadużywanie alkoholu
- niedostateczna ilość snu oraz niezdrowy styl życia
Rodzaje łysienia
Utrata włosów może być czasowa lub stała i dotyczyć całej powierzchni skóry głowy lub problem może pojawić się tylko miejscowo. Najczęstsze postacie łysienia, utraty włosów:
- łysienie androgenowe i telogenowe kobiet i mężczyzn,
- łysienie plackowate,
- fizjologiczne łysienie związane z wiekiem.
Co zrobić, jeśli zauważysz u siebie nadmierne wypadanie włosów, ich osłabienie lub łysienie?
Jeśli problem wypadania włosów jest na tyle duży, że utrudnia Ci życie lub sprawia, że wycofujesz się z aktywnego życia społecznego, to koniecznie udaj się do lekarza specjalisty. W każdym przypadku łysienia należy bowiem przeprowadzić badania diagnostyczne, ustalić przyczynę łysienia i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Możliwości terapeutyczne obejmują: leczenie konwencjonalne, wspomagające, specjalistyczne zabiegi trychologiczne i pielęgnacyjne oraz przeszczepy włosów.
Dlaczego warto wdrożyć leczenie wspomagające do terapii wypadania włosów i łysienia?
Leczenie wspomagające przy wypadaniu włosów to przede wszystkim mezoterapia igłowa, osocze bogatopłytkowe oraz mezoterapia mikroigłowa. Coraz częściej także terapia światłem LED oraz karboksyterapia.
Długotrwała farmakoterapia łysienia jakimkolwiek lekiem może powodować działania niepożądane, specyficzne dla określonego preparatu. Leczenie wspomagające przyspiesza efekty leczenia i nie powoduje silnych skutków ubocznych. Mezoterapia jest na tyle bezpieczna, że istnieje niewielkie tylko prawdopodobieństwo, aby zabiegi te wywołały poważne objawy niepożądane lub aby doszło do przedawkowania substancji leczniczych.
Skuteczność mezoterapii w leczeniu łysienia androgenowego, plackowatego i telogenowego wypadania włosów jest potwierdzona badaniami. Liczy się wysoka jakość stosowanych preparatów oraz od regularne zabiegi, wykonywane w seriach.
Właściwa pielęgnacja włosów w trakcie leczenia
Nie wolno zapominać o prawidłowej pielęgnacji włosów zarówno w trakcie leczenia, jak również wtedy, kiedy są już zdrowe i gęste.
Zasady prawidłowej pielęgnacji włosów:
- do minimum ograniczyć takie zabiegi, jak trwała ondulacja, nawijanie na wałki, kręcenie, prostowanie czy tapirowanie włosów,
- po myciu zawsze bardzo dokładnie spłukać pianę z włosów,
- najlepiej pozostawić włosy do samodzielnego wyschnięcia lub skorzystać z suszarki z chłodnym nawiewem. Poddawanie włosów działaniu wysokich temperatur jest zawsze niekorzystne,
- do czesania używać grzebieni o rzadkich zębach lub szczotek dedykowanych do rozczesywania włosów,
- kosmetyków należy używać wyłącznie na włosy, skóra głowy nie wymaga smarowania jej żadnymi odżywkami,
- nie powinno się spinać i splatać włosów w zbyt ciasne warkocze, kucyki i koki. Napięcie włosów może powodować zwiększone ich wypadanie,
- chronić włosy przed wiatrem, wysoką i niska temperaturą oraz deszczem i śniegiem,
- chronić skórę głowy przed promieniowaniem UV, w szczególności, gdy włosy są już przerzedzone (chustka, kapelusz, kosmetyki z filtrami UV).
Mezoterapia igłowa na wypadanie włosów
Mezoterapia igłowa polega na podawaniu substancji leczniczych, regenerujących i odżywczych bezpośrednio do skóry za pomocą iniekcji śródskórnej.
W preparatach do mezoterapii igłowej owłosionej skóry głowy zawarte są m.in.:
- witaminy,
- aminokwasy,
- minerały,
- pierwiastki śladowe,
- koenzymy,
- peptydy biomimetyczne,
- polinukleotydy,
- kwas hialuronowy.
Substancje te odżywiają, regenerują i rewitalizują skórę w obszarze zabiegowym oraz:
- pobudzają mieszki włosowe do produkcji włosów,
- przedłużają fazy wzrostu włosa (anagenu),
- stymulują porost grubszych włosów,
- normalizują wydzielanie sebum,
- hamują wypadanie włosów.
Sam proces nakłuwania skóry głowy, niezależnie od działania substancji aktywnych, wywołuje bardzo intensywne reakcje regenerujące (np. rozszerzenie naczyń krwionośnych i przekrwienie skóry).
Mezoterapia mikroigłowa na wypadanie włosów
Mezoterapia mikroigłowa polega na frakcjonowaniu, czyli bezbolesnym mikronakłuwaniu, w tym przypadku owłosionej skóry głowy. Precyzyjne mikronakłucia powodują kontrolowane mikropodrażnienia, które z kolei stymulują procesy naprawcze w obrębie mieszków włosowych. Substancje odżywcze zawarte w specjalnym mezokoktajlu dostarczane są aż na głębokość 3 mm, czyli znacznie głębiej niż podczas aplikacji manualnej.
Mezoterapia mikroigłowa jako zabieg na wypadające włosy zapewnia doskonałe rezultaty, a efekty są widoczne już po kilku zabiegach:
- redukcja wypadania włosów,
- poprawa kondycji włosów, ich gęstości i grubości,
- odmłodzenie skóry głowy,
- pobudzenie wzrostu nowych włosów,
- regeneracja skóry głowy,
- poprawa wyglądu oraz świeżości włosów.
Osocze na wypadanie włosów
Osocze to naturalna metoda, która nie powoduje reakcji uczuleniowych, ponieważ autologiczne (własne) osocze jest w 100% biokompatybilne i immunologicznie neutralne.
Osocze bogatopłytkowe otrzymujemy z własnej krwi pacjenta. Przed zabiegiem pobieramy krew a następnie ją wirujemy. Przygotowujemy preparat o wysokim stężeniu płytek krwi zawierających duże ilości czynników wzrostu, które:
- przyspieszają dzielenie, rozwój i różnicowanie się komórek,
- stymulują komórki macierzyste i fibroblasty,
- wpływają korzystnie na tworzenie się nowych naczyń krwionośnych i poprawę mikrokrążenia w skórze.
Płytkowe czynniki wzrostu mają silniejsze działanie niż gotowe preparaty, dlatego skuteczność osocza jest wyższa w porównaniu do tradycyjnej mezoterapii igłowej. W przypadku osocza skuteczny w wypadaniu włosów bywa już pojedynczy zabieg. Najlepiej jednak zaplanować i wykonać serię kilku zabiegów w odstępach co 2-4 tygodnie.
Podsumowanie
Według specjalistów, terapia tak złożonego problemu, jakim jest nadmierne tracenie włosów i łysienie, powinna być dobierana indywidualnie, uwzględniając stan ogólny jak również ewentualne choroby współistniejące. Najlepsze jest podejście holistyczne, zapewniające opiekę ze strony wielu specjalistów.
Umów się na bezpłatną konsultację, aby dowiedzieć się więcej!