Depilacja laserowa jest coraz powszechniejszym zabiegiem wykonywanym w gabinetach medycyny estetycznej i kosmetologii. Zalety estetyczne tego rodzaju epilacji są oczywiste. Jest to jedyna skuteczna i bezbolesna metoda pozbycia się niepożądanego owłosienia i uzyskania gładkiej skóry. Także względy medyczne bywają powodem do wykonania tego zabiegu. Na czym polega ten zabieg? Dlaczego trzeba go powtarzać i na jak długo pozwala się pozbyć zbędnego owłosienia? Wyjaśniamy!
Depilację laserem często stosuje się w przypadku kobiet, które mają problem z nadmiarem hormonów męskich w organizmie i włosy zaczynają rosnąć w dosyć nietypowych dla pań miejscach. Na ten zabieg często decydują się również osoby, które mają problem z zapaleniem okołomieszkowym.
Początki depilacji laserowej
Po raz pierwszy włosy ze skóry zaczęto usuwać laserem na początku lat 60. XX wieku. Ówczesne narzędzia uszkadzały pigment włosa, ale go nie usuwały. Uszkadzały natomiast skórę. W roku 1983 Oshiro i Maruyama skonstruowali laser, którym można było usuwać włosy bez naruszenia naskórka. Z kolei Anderson i Parrish stworzyli laser, który jako pierwszy został zatwierdzony przez amerykańską Agencję Żywności i Leków. Laser ten jednak usuwał włosy jedynie na trzy miesiące.
Przez następne lata metoda laserowego usuwania owłosienia była testowana i doskonalona, dzięki czemu wiadomo dziś, jaka długość fal najlepiej działa na określony kolor włosów. Wyniki badań zostały wykorzystane w produkcji specjalistycznych laserów.
O ich jakości i skuteczności świadczy honorowany na całym świecie certyfikat FDA wydawany przez amerykański urząd ds. Żywności i Leków FDA oraz certyfikaty odpowiednich instytucji Europejskich, w tym ISO 9001.
Technologia lasera diodowego
Laser diodowy emituje wiązkę światła, która głęboko i łatwo przenika przez skórę i dociera do tych struktur, na które została ukierunkowana. Przy długości fali 808 nanometrów energia wytwarzana przez laser jest wychwytywana przez melaninę, która absorbuje promieniowanie świetlne. Światło lasera przekształca się w energię cieplną i jest wybiórczo pochłaniane przez melaninę, czyli barwnik znajdujący się w cebulce włosa. Silna reakcja cieplna uszkadza cebulkę, jednocześnie nie naruszając otaczających tkanek (selektywna fototermoliza).
Laser diodowy generuje jedną, konkretną długość fali, która precyzyjnie działa na barwnik włosa i nie uszkadza okolicznych tkanek. Skuteczność epilacji może sięgać 95 %. Możliwość identyfikacji poziomu melaniny w skórze, pozwala na indywidualne dopasowywanie parametrów, dzięki czemu depilacja laserowa jest jeszcze bardziej bezpieczna i skuteczna.
Częstotliwość laserów diodowych kształtuje się w granicach 10-20 Hz. Większa liczba impulsów światła na sekundę (do 20 uderzeń w przypadku najlepszych laserów) oznacza większą skuteczność w trwałym usuwaniu owłosienia. Wysoka częstotliwość pozwala przeprowadzać zabiegi na mniejszej mocy, co zmniejsza ryzyko poparzeń.
Depilacja laserem diodowym wymaga ok. 4 – 8 zabiegów.
Od czego zależy skuteczność depilacji laserowej?
U niektórych osób depilacja laserowa może jednak nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Jednym z najważniejszych czynników, który wpływa na skuteczność tego rodzaju zabiegów jest fototyp depilowanej skóry.
Melanina
Melanina jest barwnikiem (pigmentem) występującym u ludzi głównie w skórze, we włosach i oczach. Produkowana jest przez melanocyty pod wpływem enzymu tyrozynazy. Ilość melanocytów jest stała i zależy od uwarunkowań genetycznych.
Produkcję melaniny nazywany melanogenezą. Proces ten stymulowany jest m.in. promieniowaniem ultrafioletowym. Tyrozynaza zwiększa lub zmniejszania produkcję pigmentu, zależnie od tego, ile promieni słonecznych dociera do skóry. Melanina chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem.
Ochrona przed promieniowaniem UV
Promieniowanie UV jest zabójcze dla komórek naszego organizmu, ponieważ niszczy ich DNA. Uszkodzone komórki mogą także przekształcić się w komórki nowotworowe. Melanina blokuje dostęp promieniom UV do głębszych warstw skóry i w ten sposób zabezpiecza ją przed uszkodzeniami. Pochłania promieniowanie UVA i UVB oraz neutralizuje wolne rodniki. Pochłonięte promienie zamienia w energię cieplną.
Kolor skóry, włosów i oczu
Melanina nadaje kolor naszej skórze, włosom oraz oczom (tęczówkom). Od ilości i rodzaju melaniny, zależy karnacja i indywidualny odcień włosów oraz kolor oczu. Im więcej barwnika, tym ciemniejsza skóra, włosy i oczy. Włosy zachowują kolor, dopóki w mieszku włosowym (w cebulce włosa), produkowana jest melanina. Gdy proces ten ustaje, włosy stają się siwe, czyli bezbarwne.
Fototypy skóry
Według klasyfikacji, którą w 1975 r. zaproponował amerykański dermatolog Thomas Fitzpatrick, u ludzi można wyróżnić 6 typów skóry, w zależności od reakcji skóry na promieniowanie ultrafioletowe. Pierwsze cztery przypisuje się rasie białej (w Polsce najbardziej popularny jest typ 2), piąty rasie żółtej, a szósty – czarnej.
- Fototyp celtycki charakteryzuje się bladym kolorem skóry, niebieskimi lub piwnymi oczami, włosami blond lub rudymi. Bardzo częste są piegi. Skóra zawsze ulega oparzeniom, nigdy się nie opala.
- Fototyp północnoeuropejski cechuje jasny kolor skóry, zielone lub piwne oczy, włosy blond, rude lub brązowe, często piegi. Skóra zazwyczaj ulega oparzeniom, trudno się opala.
- Fototyp środkowoeuropejski wyróżnia kremowy kolor skóry, ciemny blond lub brązowe włosy, szare lub brązowe oczy, rzadko piegi. Skóra umiarkowanie ulega poparzeniom, opala się przeciętnie.
- Fototyp południowoeuropejski jest typowy dla rejonów śródziemnomorskich. Cechuje go jasnobrązowa do oliwkowej skóra, ciemne włosy, brązowe lub ciemnobrązowe oczy, brak piegów. Skóra rzadko ulega oparzeniom, zawsze się opala.
- Fototyp piąty charakterystyczny jest dla krajów azjatyckich i wyróżnia się brązową skórą, ciemnymi lub czarnymi włosami i ciemnobrązowymi oczami. Skóra bardzo rzadko ulega oparzeniom, łatwo i mocno się opala.
- Fototyp szósty jest typowy dla krajów afrykańskich. Cechuje go ciemnobrązowa lub czarna skóra, czarne włosy, ciemnobrązowe oczy, brak piegów. Skóra nigdy nie ulega oparzeniom i nigdy się nie opala.
Czy depilacja laserowa jest skuteczna dla wszystkich fototypów?
Laser diodowy działa przy wszystkich sześciu fototypach skóry, ale w pełni skuteczny jest jedynie w przypadku włosów ciemnych. Najlepiej, jeśli kontrast między barwą skóry i włosów jest jak największy. Najlepszy efekt uzyskamy na jasnej skórze i ciemnych, grubych włosach.
Włosy w kolorze blond nie posiadają odpowiedniej ilości melaniny, aby zabieg był wystarczająco skuteczny. Depilacja laserowa nie działa także w przypadku włosów bardzo cienkich, siwych lub rudych. W takim przypadku dochodzi jedynie do przerzedzenia włosów, a nie ich pełnego usunięcia.
Fazy wzrostu włosa
Dla skuteczności depilacji laserowej ważne jest także uwzględnienie cyklu włosowego. Każdy włos znajduje się w innej fazie wzrostu. W każdym mieszku włosowym następują po sobie kolejno trzy fazy (niektóre źródła mówią o czterech fazach):
– faza wzrostu włosa i pełna czynność mieszka, tj. anagen
– faza przejściowa, proces odnowy, inwolucja mieszka, tj. katagen
– faza spoczynku, tj. telogen
– faza uwalniania włosa, tj. egzogen
Anagen
To pierwsza, intensywna faza wzrostu włosa. Na początku anagenu w brodawkach włosa następują liczne podziały. Niezróżnicowane komórki zawiązka włosa rosną w dół, otaczają brodawkę i zaczynają tworzyć opuszkę (cebulkę). Mieszek zaczyna się wydłużać, aż w końcu osiąga swoją ostateczną długość. Melanocyty rozpoczynają produkcję melaniny. Włos zaczyna rosnąć i wychodzi ponad powierzchnię skóry.
Transport składników odżywczych do włosa odbywa się dzięki naczyniom krwionośnym znajdującym się w brodawce. W tej fazie włosy są najlepiej ukrwione, co zmienia się, kiedy włos przechodzi w inne fazy.
W fazie anagenu pozostaje 80-85% włosów. Faza ta trwa 2-6 lat w przypadku włosów na głowie, natomiast na ciele od 6 tygodni (na twarzy) do 12 tygodni (na nogach). Tylko w fazie anagenu możemy trwale usunąć włos!
Katagen
Jest to okres przejściowy mieszka włosowego. Mieszek ulega degradacji, czyli włos przestaje rosnąć, ale nie wypada. Mieszek włosa kurczy się do ok 1/6 normalnej szerokości. Dolna część ulega zniszczeniu, brodawka włosa odrywa się od mieszków. Cebulka włosa odłącza się od dopływu krwi i w rezultacie cały trzon włosa jest wypychany, gdy mieszek ulega dezintegracji. Zatrzymana zostaje produkcja malaniny przez malanocyty, zahamowane zostaję podziały komórek macierzy opuszki.
W faza katagenu pozostaje 0,5 – 1 % włosów. Faza ta trwa ok. 14 – 21 dni.
Telogen
W tej fazie mieszek włosa pozostaje we względnym spoczynku, aż do sygnału, który powoduje reaktywację całego cyklu. Włos telogenowy jest całkowicie zrogowaciały. Nie rośnie i nie zawiera melaniny. Pod włosem telogenowym znajduje się wtórna zawiązka nowego włosa. Jeżeli stary włos nie zostanie wypchnięty przez nowy, to w mieszku włosowym może być nawet kilka włosów telogenowych.
W fazie telogenu pozostaje 10 – 20% włosów. Faza ta trwa 2 – 4 miesiące.
Egzogen
Jest to faza uwalniania włosa, czyli następuje utrata włosa telogenowego. Koniec nowego włosa wypycha stary włos, który może wypaść samoistnie lub pod wpływem czesania albo mycia.
W fazie telogenowej pozostaje 10-20% włosów.
Dlaczego zabiegi należy wykonywać w określonych odstępach czasu?
Włosy rosną w sposób niezsynchronizowany, co pozwala na ich swobodą wymianę. Długość poszczególnych faz wzrostu włosów jest różny i zależy m.in. od gospodarki hormonalnej danego organizmu. Ze względu na ten nierównomierny cykl wzrostu owłosienia, depilację laserową należy wykonywać w seriach, przestrzegając odpowiednich odstępów czasu pomiędzy poszczególnymi zabiegami. Przy depilacji twarzy optymalny odstęp pomiędzy wizytami to 5-6 tygodni natomiast przy depilacji ciała 8-12 tygodni.
Niektóre osoby po trzech czy czterech zabiegach przerywają depilację laserową, widząc, że włoski przez miesiąc, czy dwa nie odrastają. Inni przerywają po pierwszym zabiegu, nieusatysfakcjonowane efektami, zapominając, że podczas pierwszej wizyty możemy usunąć jedynie 20-30% włosów. Laser usuwa włosy tylko w fazie aktywnej – anagenu! Dla pełnej skuteczności depilacji laserowej konieczne jest wykonanie całej serii zabiegów!
Ponadto warto pamiętać, że ludzki organizm ma zdolność regeneracji. Uszkodzone brodawki po kilku latach mogą się odnowić. Dlatego po zakończonej serii zabiegów, należy raz w roku wykonać zabieg przypominający.
Podstawowe zasady skuteczności i bezpieczeństwa depilacji laserowej
Opalanie
Opalenizna to efekt nagromadzenia melaniny w skórze, jako środka obronnego przed szkodliwym promieniowania UV.
Jeśli podczas laserowej depilacji skóra będzie opalona, to laser działający na melaninę napotyka ją najpierw w naskórku, zatem do cebulek włosów dotrze niewiele energii lasera. Zbyt ciemna karnacja lub skóra opalona znacznie zwiększają ryzyko poparzeń oraz zmniejszają efektywność depilacji laserowej.
Inne formy depilacji a epilacja laserowa
Około 4 tygodnie przed planowanym zabiegiem epilacji laserowej oraz w trakcie serii zabiegów, zabronione są inne formy depilacji, które usuwają włosy z cebulką. Światło lasera działa na cebulkę włosa, więc jeśli jej nie będzie w skórze, zabieg będzie nieskuteczny. Pamiętaj aby przed pierwszą depilacją laserową oraz pomiędzy zabiegami nie wyrywać włosków. Wskazane jest jedynie golenie.
Przeciwwskazania do epilacji laserowej
- Świeża opalenizna
- Przyjmowanie leków, w tym ziół fotouczulających, leków obniżających krzepliwość krwi
- Przerwana ciągłość naskórka
- Terapia retinoidami (witamina A)
- Choroby skóry: łuszczyca, bielactwo, bliznowce, aktywne infekcje skórne
- Epilepsja
- Cukrzyca
- Rozrusznik serca
- Niedawno przebyte zabiegi chirurgiczne
- Ciąża
- Laktacja
Zalecenia pozabiegowe
Tuż po zabiegu skóra jest wyjątkowo wrażliwa, należy więc unikać:
- nakładania kosmetyków na obszar pozabiegowy
- pływania, szczególnie w basenach
- gorących kąpieli, jacuzzi, sauny
- czynności, które nasilają pocenie się lub podnoszą temperaturę ciała
- opalania się, wystawiania skóry na słońce (aby zapobiec przebarwieniom trzeba zastosować krem z filtrem SPF 45 lub wyższym)
- intensywnego szorowania oraz używania kosmetyków złuszczających
Depilacja laserowa w Healthy Body Clinic w Wyszkowie
O wygodzie i skuteczności depilacji laserowej nie trzeba w obecnych czasach nikogo przekonywać. Stała się dzisiaj standardowym zabiegiem, oferowanym przez renomowane gabinety medycyny estetycznej i kosmetologii.
W Healthy Body Clinic w Wyszkowie depilację laserową wykonujemy na wysokiej klasy laserze diodowym, który wyposażony jest w inteligentny czytnik poziomu melaniny w skórze. Dzięki temu zabieg jest bardziej efektywny a ryzyko poparzenia wyeliminowane.
Bardzo szybkie tempo pracy lasera oraz zastosowana w głowicy nowoczesna technologia zapewnia wysoki komfort zabiegu. Skóra jest chłodzona przed, w trakcie i po emisji światła. Kontaktowe chłodzenie powoduje, że wyczuwalność ciepła w trakcie zabiegu jest minimalna. Pozwala to zastosować wyższą energię w trakcie zabiegu, a tym samym w znaczący sposób zwiększyć jego skuteczność.
Bezpłatna konsultacja
Zapraszamy Cię na bezpłatną konsultację, podczas której wykwalifikowany kosmetolog wykluczy przeciwwskazania do zabiegu depilacji laserowej i przeprowadzi próbę laserową. Konsultacja nie jest zobowiązaniem do zabiegu.