ul. Świętojańska 20, Wyszków
500 144 134
obserwuj nas

CO TO JEST MELANINA?

CZYM JEST MELANINA?

Melanina a właściwie melaniny to grupa barwników (pigmentów) występująca u ludzi głównie w skórze, we włosach i oczach. 

Do grupy melanin (zob. artykuł dr n. med. Bogusława Nedoszytko) należą:

- barwnik czarny lub brązowy tj. eumelanina,
- jaśniejszy pigment tj. feomelanina,
- barwnik żółty, czerwony lub fioletowy tj. trichochromy pokrewne eumelaniny.

Melaniny skóry i włosów
produkowane są przez melanocyty pod wpływem enzymu tyrozynazy. Ilość melanocytów jest stała. Różnią się one genetycznie uwarunkowanym stopniem aktywności i rodzajem wytwarzanej melaniny.

Produkcję melaniny nazywany melanogenezą. Proces ten jest uwarunkowany m.in. promieniowaniem ultrafioletowym. Tyrozynaza zwiększa lub zmniejszania produkcję pigmentu, zależnie od tego, ile promieni słonecznych dociera do skóry. Barwniki zabezpieczają skórę przed szkodliwym promieniowaniem.

Melanina jako ochrona przed promieniowaniem UV

Promieniowanie UV jest zabójcze dla komórek naszego organizmu, ponieważ niszczy ich DNA. Uszkodzone komórki mogą także przekształcić się w komórki nowotworowe.

Melanina:
- blokuje dostęp promieniom UV do głębszych warstw skóry i w ten sposób zabezpiecza ją przed uszkodzeniami;
- pochłania promieniowanie UVA i UVB oraz neutralizuje wolne rodniki. Pochłonięte promienie zamienia w energię cieplną.

Melanina a kolor skóry, włosów i oczu

Drugą, istotną funkcją melaniny (melanin), jest nadanie koloru naszej skórze, włosom oraz oczom (tęczówkom). Od ilości i rodzaju pigmentu produkowanego przez melanocyty w skórze i cebulce włosa, zależy karnacja i indywidualny odcień włosów. Jest uwarunkowane przede wszystkim genetycznie. Obowiązuje zasada, że im więcej barwnika, tym ciemniejsza skóra i włosy. Najmniej melaniny znajduje się w blond włosach, najwięcej w czarnych.

Dopóty włosy zachowują kolor, dopóki w mieszku włosowym a konkretnie w cebulce włosa, produkowana jest melanina. Gdy proces ten ustaje, włosy stają się siwe, czyli bezbarwne.

MELANINA A FOTOTYTP SKÓRY

Według klasyfikacji, którą w 1975 r. zaproponował amerykański dermatolog Thomas Fitzpatrick, u ludzi można wyróżnić 6 typów skóry, w zależności od reakcji skóry na promieniowanie ultrafioletowe.

Pierwsze cztery przypisuje się rasie białej (w Polsce najbardziej popularny jest typ 2), piąty rasie żółtej, a szósty – czarnej.

Numeryczny schemat klasyfikacji koloru ludzkiej skóry

  1. Fototyp celtycki charakteryzuje się bladym kolorem skóry, niebieskimi lub piwnymi oczami, włosami blond lub rudymi. Bardzo częste są piegi. Skóra zawsze ulega oparzeniom, nigdy się nie opala.
  2. Fototyp północnoeuropejski cechuje jasny kolor skóry, zielone lub piwne oczy, włosy blond, rude lub brązowe, często piegi. Skóra zazwyczaj ulega oparzeniom, trudno się opala.
  3. Fototyp środkowoeuropejski wyróżnia kremowy kolor skóry, ciemny blond lub brązowe włosy, szare lub brązowe oczy, rzadko piegi. Skóra umiarkowanie ulega poparzeniom, opala się przeciętnie.
  4. Fototyp południowoeuropejski jest typowy dla rejonów śródziemnomorskich. Cechuje go jasnobrązowa do oliwkowej skóra, ciemne włosy, brązowe lub ciemnobrązowe oczy, brak piegów. Skóra rzadko ulega oparzeniom, zawsze się opala.
  5. Fototyp piąty charakterystyczny jest dla krajów azjatyckich i wyróżnia się brązową skórą, ciemnymi lub czarnymi włosami i ciemnobrązowymi oczami. Skóra bardzo rzadko ulega oparzeniom, łatwo i mocno się opala.
  6. Fototyp szósty jest typowy dla krajów afrykańskich. Cechuje go ciemnobrązowa lub czarna skóra, czarne włosy, ciemnobrązowe oczy, brak piegów. Skóra nigdy nie ulega oparzeniom i nigdy się nie opala.

MELANINA A DEPILACJA LASEROWA

Melanina absorbuje promieniowanie świetlne. Laser służący do depilacji emituje światło o konkretnej długości fali, która jest ukierunkowana na melaninę i zostaje przez nią pochłonięta. W komórkach barwnikowych, zawierających ten pigment, fala świetlna jest przekształcana w ciepło i nieodwracalnie uszkadza komórki, w tym przypadku cebulkę włosa. Efektem jest całkowite zniszczenie włosa.

W Healthy Body Clinic w Wyszkowie zabiegi depilacji laserowej wykonujemy na wysokiej klasy laserze, który posiada inteligentny czytnik poziomu melaniny w skórze.  Dzięki temu zabieg jest skuteczniejszy a ryzyko poparzenia jest wyeliminowane.

JAKIE CZYNNIKI WPŁYWAJĄ NA SKUTECZNOŚĆ DEPILACJI LASEROWEJ? >> KLIKNIJ

 

BEZPŁATNA KONSULTACJA

Zapraszamy Cię na bezpłatną konsultację, podczas której wykwalifikowany kosmetolog wykluczy przeciwwskazania do zabiegu depilacji laserowej i przeprowadzi próbę laserową. Konsultacja nie jest zobowiązaniem do zabiegu.

Wskazania

Przeciwskazania

Obszary podania

Składniki

Zamów bezpłatną konsultację kosmetologiczną

Konsultacje
Dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane w celu zamówienia darmowej konsultacji, a ich administratorem będzie Healthy Body Clinic Wioleta Wiśniewska. Szczegóły kliknij w POLITYKA PRYWATNOŚCI

Brak produktów w koszyku.

Zamów bezpłatną konsultację kosmetologiczną

Konsultacje

Promocje

PAKIET
JĘDRNE CIAŁO
- endermologia Alliance x 10
- Body Shape x 10 + ubranie do zabiegu
1970 zł
1650 zł
PAKIET
wyszczuplający
- masaż próżniowy rolkami z RF i lipolaserem
- Body Shape
- elektrostymulacja
2140 zł
1800 zł
PAKIET
jędrny brzuch / uda
- TR Beauty x 10
- endemologia Alliance x 10
2100 zł
1780 zł
PAKIET
smukłe ciało
- masaż próżniowy wałkami z RF i lipolaserem x 10
- Activ Slim x 5
- Body Shape x 10
- Roll Shape x 10
1950 zł
1650 zł
PAKIET
utrata centymetrów
- liposukcja kawitacyjna x 10
- masaż próżniowy rolkami z RF i lipolaserem
2200 zł
1800 zł
PAKIET
smukłe nogi
- Infrashape x 10
- Rollshape x 10
- Endermologia Alliance na nogi x 10
1520 zł
1250 zł
PROMOCJE
AKCEPTUJEMY KARTY
magnifiercrossmenuchevron-downcross-circle