Na czym polega terapia, tzw. redermalizacja skóry z wykorzystaniem kwasu bursztynowego? Wyjaśniamy!
Kwas bursztynowy
Kwas bursztynowy (bursztynian sodu) jest składnikiem naturalnie występującym w każdym organizmie żywym. Bierze udział w złożonym, zachodzącym w mitochondriach, procesie oddychania komórkowego (Cyklu Krebsa), czyli pozyskiwania przez komórkę energii z tlenu i substancji odżywczych. Wytworzona energia (ATP) jest niezbędna do życia komórki i do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.
Komórki przy niedostatecznej ilości tlenu, podczas stanu zapalnego, czy choroby, starają się wytworzyć więcej kwasu bursztynowego, żeby ratować się przed obumarciem. Badania naukowe potwierdzają, że kwas bursztynowy stanowi naturalny katalizator metabolizmu komórkowego, polepszającego dotlenienie komórek. Odpowiednio dotlenione komórki samodzielnie regulują swoje procesy życiowe, co przekłada się na jakość funkcjonowania całego organizmu.
Bursztynian sodu naturalnie występuje w przyrodzie w większości warzyw, owoców oraz w bursztynie. Jego niezwykłe właściwości zostały poparte badaniami. Udowodniono, że kwas bursztynowy między innymi pobudza system nerwowy, reguluje pracę nerek i jelit, jest środkiem przeciwzapalnym i antytoksycznym. Stosowany jest w leczeniu schorzeń układu nerwowego, oskrzeli, chorób reumatycznych oraz astmy.
W medycynie estetycznej i kosmetologii bursztynian sodu ceniony jest za jego właściwości antyoksydacyjne i antybakteryjne, a także właściwości złuszczające, przy jednoczesnym braku potencjału drażniącego.
Terapię opartą na kwasie bursztynowym nazywamy redermalizacją.
Co to jest redermalizacja?
Redermalizacja polega na połączenia biorewitalizacji i biostymulacji w jednym zabiegu, czyli oddziałuje zarówno na fibroblasty jak i na macierz zewnątrzkomórkową. W efekcie reguluje biochemiczne i fizjologiczne procesy w komórkach, skutecznie blokuje wolne rodniki oraz zapobiega odwodnieniu skóry. Tkanka skórna jest bardziej, dotlenienia, odżywiona i nawodniona. Skóra z większą energią stawia opór procesom zapalnym i starzeniowym.
Kwas bursztynowy i kwas hialuronowy w mezoterapii
W stosowanych przez nas preparatach do mezoterapii, zastosowano unikalne połączenie kwasu bursztynowego z kwasem hialuronowym.
Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem organizmu człowieka występującym w tkance nerwowej łącznej i nabłonkowej. Przyczynia się do aktywacji mediatorów przeciwzapalnych. Przywraca i utrzymuje równowagę wodną. Pobudza syntezę podstawowych białek strukturalnych. Zapewnia efekt liftingu.
Kwas bursztynowy (bursztynian sodu) – jak już zostało napisane, jest jednym z metabolitów cyklu Krebsa, zachodzącego w mitochondriach komórek. Naturalnie występuje we wszystkich narządach i tkankach. Normalizuje mikrokrążenie, usprawnia odpływ limfy. Reguluje wymianę energii komórkowej. Ma silne działanie przeciwutleniające. Zapobiega uszkodzeniom genomu komórki. Pobudza syntezę podstawowych białek strukturalnych.
Podwójny efekt stymulacji
Połączenie kwasu bursztynowego z kwasem hialuronowym:
- przywraca prawidłowe mikrokrążenie, dzięki czemu komórki są lepiej dotlenienie – mają więcej energii niezbędnej do przeprowadzania czynności życiowych
- zwiększa ilość fibroblastów i silnie je regeneruje, pobudzając do produkcji kolagenu i elastyny
- poprawia strukturę skóry (wzrasta jej elastyczność i sprężystość)
- usprawnia odpływ limfy ze skóry właściwej, zmniejszając w ten sposób obrzęki
- działa przeciwzapalnie, co ma duże znaczenie w leczeniu trądziku, szczególnie różowatego
- obniża stres oksydacyjny w tkankach poprzez blokowanie wolnych rodników
- zapobiega tworzeniu się przebarwień oraz uspokaja rumień
- rozjaśnia skórę o 1-2 tony, także cienie pod oczami
Czy kwas bursztynowy leczy przebarwienia?
Jedną z ważniejszych przyczyn zastosowania kwasu bursztynowego w kosmetologii profesjonalnej jest jego skuteczność w leczeniu przebarwień. Kwas bursztynowy blokuje produkowanie tyrozynazy, czyli enzymu stymulującego przebarwienia i ich utrwalenie. Kwas bursztynowy odwraca to działanie. Przebarwieniom, które już mamy, kwas bursztynowy przywraca brązowy, fizjologiczny wygląd. Dodatkowo zaczyna je rozświetlać, bo uspokaja komórki barwnikowe i powoduje, że znów zaczynają one pracować prawidłowo.
Mezoterapia bursztynianem sodu i kwasem hialuronowym nie tylko redukuje przebarwienia, ale także im zapobiega. Zabiegi te stanowią doskonałe zabezpieczenie przed fotostarzeniem dla ludzi lubiących słońce.
Kwas bursztynowy antidotum na fotostarzenie?
Kwas bursztynowy regeneruje skórę, która jest w stresie oksydacyjnym, czyli zbyt szybko starzeje się z powodu ataku wolnych rodników. Zalecana jest osobom z objawami fotostarzenia po nadmiernym opalaniu, korzystaniu z solarium. Natychmiast wycisza rumień. Już w dniu pierwszego zabiegu skóra wyraźnie się uspokaja. Bursztynian sodu zabezpiecza cerę przed tworzeniem się plam posłonecznych, ponieważ uspokaja nadaktywność komórek barwnikowych (melanocytów). Jest świetnym przygotowaniem skóry do sezonu letniego lub przed wyjazdami w miejsca o wysokich temperaturach i silnym nasłonecznieniu.
Dla kogo kwas bursztynowy?
Redermalizacja zyskuje sławę dzięki temu iż jest odpowiedzią na współczesne wymagania pacjentów, którzy prowadzą aktywny tryb życia. Są przepracowani i nie mają czasu lub nie mogą sobie pozwolić na długą rekonwalescencję pozabiegową, ale zależy im, aby wyglądać świeżo i atrakcyjnie już po pierwszym podaniu preparatu. Zabiegi szczególnie polecane są mieszkańcom wielkich miast, osobom których skóra zniszczona jest promieniowaniem UV, paleniem papierosów czy zanieczyszczeniem środowiska .
Działanie bursztynianu sodu i kwasu hialuronowego jest zauważalne już po jednym zabiegu. Można na tym poprzestać lub zdecydować się na kolejne sesje, dla jeszcze bardziej spektakularnego efektu.
W stosunkowo krótkim czasie można przygotować swoją skórę do ważnych wydarzeń, w które obfituje szczególnie lato: śluby, spotkania towarzyskie, wyjazdy.